Záznam zo stretnutia v Šuranoch 4.9.24

  • Domov
  • Záznam zo stretnutia v Šuranoch 4.9.24
9. októbra 2024 0 Comments

Záznam zo stretnutia v Šuranoch 4.9.24

Prinášame vám prepis najdôležitejších častí zvukového záznamu zo stretnutia v Šuranoch, kde sa 4. septembra 2024 uskutočnilo dlho očakávané stretnutie medzi obyvateľmi mesta a investormi z MH Invest a InoBat, ktorí plánujú výstavbu kontroverznej baterkárne. Tento prepis vypracovala Mária Májeková redaktorka časopisu Infožurnál, za čo jej veľmi pekne ďakujeme. V závere článku nájdete link na videozáznam z prvých radov priamo zo stretnutia, na základe ktorého je dokázateľné, že väčšina konkrétnych otázok obyvateľov nebola vôbec zodpovedaná. Tiež na základe záznamu vidno, že iniciatíve nebolo umožnené odvysielať krátky dokument o baterkárňach v Maďarsku. Nepravdivé boli aj tvrdenia niektorých médií, že pána primátora Šurian bolo doslova potrebné vyviesť zo sály v sprievode polície.

Už niekoľko minút pred začiatkom podujatia sa atmosféra pred halou naplnila napätím, keď protestujúci s transparentmi stáli v radoch, aby jasne vyjadrili svoj nesúhlas s pripravovaným projektom.

Stretnutie otvoril primátor Šurian Marcel Filaga, no sotva sa dostal k slovu, pretože ho dav okamžite vypískal. Napätie narastalo, keď na pódium predstúpili zástupcovia štátnej spoločnosti MH Invest a investora Gotion InoBat Batteries, aby predstavili zámer výstavby. Slova sa ujala zástupkyňa primátora Miroslava Zahoráková, ktorá sa pokúšala vysvetliť, ako sa dozvedeli o pripravovanom projekte a prečo sa rozhodli pre tento priemyselný park. Dav však reagoval nespokojnosťou a neustále ju prerušoval.

Zahoráková zdôraznila, že stretnutie bolo zvolané na podnet mesta a malo by slúžiť na transparentné oboznámenie verejnosti s procesom, ktorý sa začal podpisom zmluvy 31. mája. Pripomenula, že mesto podalo pripomienky na Okresný úrad v Nových Zámkoch už 3. júna. Taktiež poznamenala, že ak mesto pozemky nepredá, budú vyvlastnené. Verejnosť však neustále prejavovala nesúhlas a napätie bolo v miestnosti hmatateľné.
Zástupcovia MH Invest, ktorí prezentovali priebeh príprav priemyselného parku o rozlohe 375 ha,
narážali na výrazný odpor zo strany obyvateľov. Ich argument, že Šurany boli vybrané pre dobrú
infraštruktúru a napojenie na energetické zdroje, nenašiel u ľudí pochopenie. Sálou sa ozývalo
hlasné: „China, go home!“
Zástupca investora Pavol Prokoš ani nedostal šancu dokončiť svoj prejav, pretože ľudia začali skandovať „Stačilo, stačilo!“

Spomedzi nich sa však začal ozývať aj Miroslav Suja z hnutia Republika „Nechceme tu investíciu, tak načo?! Chceme otázky a odpovede. Primátor má byť na strane ľudí, má sedieť tu medzi nami. Nie proti. Koľko stálo zradiť vlastných občanov? Koľko? My chceme odpovede a nepočúvať omáčky, ktoré sú naučené.“ Potom vystúpil s mikrofónom pred všetkými. „Mali sme jasnú otázku. Ja viem, že títo ľudia vám budú hovoriť, aké je to dobré a to všetko, ale to môžu v tom prípade, ak chcete tú investíciu tu. Ak ju nechcete, tak je úplne jedno, čo títo ľudia povedia. Priatelia, ja som 12 rokov bojoval proti tomu, aby sa v Detve neťažilo zlato, toto sme zažívali dennodenne a tiež súdy, ale bývalý primátor nás zradil tak ako vás teraz, lebo má primátor stáť medzi ľuďmi a bojovať za to, čo ľudia chcú. Ja som podnikateľ, je rozumiem investícii, že to prinesie peniaze, ale prečo tu, kde je nezamestnanosť do 3 %, kde znečistíme vodu, znečistíme najkvalitnejšiu pôdu a kde to ľudia nechcú? Sú miesta na Slovensku, kde to chcú, prečo to tlačíme silou-mocou sem, kde to nikto nechce? Kde nebudú robiť domáci, lebo budú mať roboty dosť, a prídu sem cudzinci? Vysvetlite mi, pán primátor, prečo nestojíte na strane ľudí? Však to nie je normálne.“ Zožal veľký potlesk. Vystúpil ďalší občan, ktorý upozornil na to, že v Nitre zmizla voda, keď sa postavil Land Rover. „Tu o nič iné nejde, len o vodu, nedajme sa, ľudia!“ Iná občianka sa znepokojovala, že baterkáreň prinesie mnohé zdravotné ťažkosti.

Ďalšia občianka na Ministerstvo hospodárstva SR 2-krát posunula dotaz, aký prospech bude mať Slovenská republika s výstavbou baterkárne. Prepočítala všetky výkupy pôd, dopravu, 2-krát jej ministerstvo odmietlo odpovedať, aký prospech bude mať z tohto Slovenská republika. Ďalšia občianka poukazovala na to, akú tu máme černozem prvej bonity. Ktorý okresný úrad by vyňal takúto černozem na výstavbu, keby chcel niekto len chatku? Nikto. „My tu chceme žiť!“ skandovali ľudia. 

Zo stoličky sa postavila poslankyňa Alžbeta Danielová, ktorá povedala, že keď ničíme pôdu, ničíme život. Avizovala, že sa určite odvolajú voči rozhodnutiu. Zároveň sa opýtala, prečo dvakrát zverejnený zámer odpredať nebol nikde v bode programu?

Z radov občanov zrazu vystúpil muž, ktorý položil pred zástupcov transparent „Klamete nám“. K mikrofónu sa dostal aj Boris Taraj, ktorý sa na sociálnych sieťach rovnako ostro zasadzuje proti výstavbe baterkárne.

Prišla pani zo Slobodného vysielača, pred zástupcov mesta sa postavila s otázkou: „Kto vám dal
mandát?“ Ďalší pán žiadal, aby poslanci MsZ Šurany neschválili územný plán. Vystúpil aj František Hatina: „Každý ma tu asi pozná, bol som 25 rokov poslancom MsZ. Žijem tu 74 rokov bez toho, že by som odtiaľto odišiel. Šurany sú moja srdcová záležitosť. Vždy som hovoril, že v prvom rade treba hovoriť s občanmi a potom budeme podľa tých výsledkov robiť… Čítal som vaše pamflety, čo tam máte napísané. Ja som si overil, že máte prisľúbených 100 l sekundových z rieky Nitra. My hovoríme o 400 kubíkoch za hodinu, hovoríme o 2,5 tisíc kubíkov vody za deň. Dnes nám sľubujú, že to bude takto, zajtra inak. Ja hovorím, že som veľmi sklamaný z niektorých poslancov, ktorí boli mojimi kamarátmi a zradili ma. Zabudli, že chceme robiť dobro pre mesto… Občania sa majú pýtať a vy odpovedajte, ale neklamte.“

Ďalší pán apeloval: „My sme na základnej zásobe pitnej vody pre Slovensko, hrozí toxické znečistenie!“ Z radov predstaviteľov spoločností vystúpil aj šéf InoBatu Marián Boček, ktorý priniesol tento projekt na Slovensko. „Videli ste baterkáreň vnútri?“ pýtal sa s výzvou, kto by chcel ísť do Číny koncom septembra na prehliadku baterkárne. Iný zástupca spoločnosti pustil video zvnútra takejto fabriky, no ľudia ho vypískali a žiadali pustiť video, ktoré ukazuje, aký hrozivý dopad mala baterkáreň na ľudí v Maďarsku. Toto video odmietli pustiť. Boček argumentoval, že celý systém je uzavretý, a situácia sa vyostrila natoľko, že mestskí policajti museli zakročiť a upokojovať už beztak vyhrotenú situáciu.

Ďalší starší pán si vzal slovo: „Na tejto pôde sme vyrastali my, starí ľudia, a oni nás chcú o túto pôdu
obrať!“ Padli aj otázky: „Ste si 100 % istí, že 100 % zamestnanosť bude zo Slovenska? Plánuje sa Elitex
prestavať na ubytovňu?“

Otázky z radov občanov nemali konca: „Je pravda, že v okolí baterkárne sa napojí Duslo Šaľa a bude
sa stavať Orlen? Koľko zaberú rýchlocesty, diaľnice? Čo sa stane s domami, ktoré sú v ochrannom
pásme?“
Odpoveď od Bočeka: „Nemáme o tom vedomosť, sú navrhované protihlukové steny. Domy vraj v rámci ochranného pásma nie sú dotknuté.“
Poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja Juraj Šimunek: „Tu mala byť najskôr komunikácia so samosprávami. Nebola. Marcel, nebola. Tu sedia starostovia, ktorí nemali informácie, pokiaľ sme ich my z obce Bánov neinformovali, že niečo sa tu deje. Obava tých ľudí tu je, keď sme sa stretli v Bánove s mnohými z vás, opýtali sme sa, kto by si takúto fabriku postavil 1000 metrov od domu, ja to mám 1700 od domu. Prepáčte, vy sa smejete z toho, a keby ste sa zozadu pozerali, je tu arogancia moci, to sa inak nedá povedať.“

Vystúpila ďalšia občianka: „Myslím, že tu došlo k nejakému komunikačnému šumu, že sa nerozumieme alebo vy nám niečo predkladáte a snažíte sa vysvetliť nejaké postupy, ale my vám hovoríme, že my tu fabriku nechceme, ale vy tomu nerozumiete.“
Keď mal primátor odpovedať na otázku, či chce tú fabriku alebo nie, povedal iba toľko, že územný
plán nie je schválený. Tým bolo stretnutie ukončené.

Téme Baterkáreň Šurany sa venuje Infožurnál na strane 12-17:

Tags:

Share:

Kategórie: