Základné argumenty v neprospech posudzovaného zámeru

  • Domov
  • Základné argumenty v neprospech posudzovaného zámeru
21. júna 2024 0 Comments

Základné argumenty v neprospech posudzovaného zámeru

Občianska Iniciatíva Chránime si naše občanov Obec Bánov a občanov Mesto Šurany podali 21.6.2024 v súlade so zákonom č.24/2006 Z.z. odôvodnené písomné stanovisko k investičnému zámeru navrhovanej činnosti „Šurany Industrial Park“, ktoré je spoločným nesúhlasným stanoviskom všetkých občanov zapojených do občianskej iniciatívy. Podpisové listiny (hárky), ktorými sa preukazuje občianska iniciatíva sú prílohou odovzdaných materiálov.

Celé stanovisko obce Bánov k zámeru Šurany Industrial Park 2024

Úplné znenie našich argumentov a pripomienok.

1. Posudzovaná lokalita patrí k najúrodnejším oblastiam Slovenska pri pestovaní poľnohospodárskych poľných plodín:

– Bonita pôdy podľa BPJ je najkvalitnejšia orná pôda skupina 1,2.

– Výnosy úrody v porovnaní s menej produkčnými časťami Slovenska sú až o 20-30% vyššie.

Dôsledky trvalého záberu cca 500 ha pôdy bude mať dôsledky výpadku približne 3000 t pšenice (to predstavuje asi 5 mil. bochníkov chleba ročne).

2. V súčasnosti je kvalita ovzdušia v okrese Nové Zámky dobrá. Podľa dostupných údajov, ktoré vyhodnocuje Slovenský Národný Emisný Informačný Systém NEIS je vo všetkých sledovaných látkach okres Nové Zámky zaradený do kategórie s najnižším podielom znečisťujúcich látok, okrem produkcie organického uhlíka TOC. Množstvá znečisťujúcich látok NMVOC a VOC sa v súčasnosti v NEIS neevidujú.

3. Podľa štatistických údajov základné zdravotné štatistiky obyvateľov Nitrianskeho kraja vykazujú parametre, ktoré sú horšie, ako sú priemerné celoslovenské hodnoty. Dotknuté územie patrí do okresu Nové Zámky, ktorý sa radí medzi územia s vyššou chorobnosťou a úmrtnosťou. Najčastejšou príčinou úmrtí v okrese boli choroby obehovej sústavy, nádory a choroby dýchacej sústavy. Zdravotný stav obyvateľstva v okrese ovplyvňujú rôzne faktory. Najväčším faktorom je kvalita životného prostredia. Odhaduje sa, že životné prostredie má vplyv na kvalitu zdravia 20-30%. Výskyt nádorových ochorení v okrese Nové Zámky je najčastejšou príčinou úmrtí. Pri posudzovaní na zdravotný stav populácie v dotknutej lokalite sa vynechala analýza dopadov na zdravie s odôvodnením na nedostatok čiastkových údajov z populácie.

Pýtame sa aký dopad bude mať zhoršenie kvality ovzdušia na zdravotný stav obyvateľov v dotknutej lokalite?

4. Nezamestnanosť v okrese Nové Zámky je v súčasnosti cca 3 %. To v praxi znamená, že každý kto chce si prácu nájde.

5. V širšom okolí posudzovaného zámeru sa nachádzajú termálne a minerálne pramene ako Podhájska či Poľný Kesov. Rozborom vody z geotermálnych vrtov bol preukázaný priaznivý vplyv na konkrétne choroby a regeneráciu organizmu. V obidvoch lokalitách je dobre vybudovaná infraštruktúra a služby. Návštevnosť je vysoká, veľký podiel tvoria aj zahraniční návštevníci. Zhoršenie životného prostredia môže mať vplyv aj na návštevnosť prevádzkovaných termálnych parkov, ale aj na kvalitu geotermálnych vôd.

6. V plánovanom priemyselnom parku má byť umiestnených niekoľko výrobných prevádzok, ktoré používajú na Slovensku zatiaľ nepreverené technológie. Nie sú známe bezpečné limity niektorých škodlivín, ktoré budú prevádzky produkovať. Dôsledky ich dlhodobého vplyvu na ľudské zdravie a niektoré druhy škodlivých látok nesleduje a neeviduje ani NEIS: NMVOC a VOC, NMP – rozpúšťadlá používané vo výrobných procesoch, príp. polychlórované bifenyly (PCB a PCBs) a dioxíny.

7. Vybudovanie priemyselného parku a vytvorenie nových stacionárnych zdrojov znečisťovania ovzdušia je potrebné dôkladne analyzovať v súlade s národným záväzkom znižovania emisií.

Ďalšie konkrétne pripomienky a odôvodnené stanoviská ktoré vyplývajú z predložených dokumentov k posudzovanému zámeru „Šurany Industrial Park“:

1. Chýbajú základné informácie o vstupoch a žiadame upresniť:

a. Ako bude zabezpečený veľký objem technologickej vody v prípade nevyhovujúcej kvality vody z rieky Nitra alebo slabšieho prietoku?

b. Aký bude dopad veľkej spotreby vody v priemyselnom parku na ďalších odberateľov vody napr. obmedzené dodávky na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy, pokles úrovne hladiny spodnej vody?

2. Ako budú dovážané suroviny na výrobu?

3. Chýbajú presné údaje o výstupoch a žiadame vysvetlenie:

a. Aké je presné zloženie fungicídnych emisií ? Tab.4: Parametre výdychov a emisie ZL ako hmotnostné toky uvažované pre moduláciu uvádza iba všeobecne znečisťujúce látky VOC, NMVOC. Ako je Vám iste známe pod týmto označením môže byť zahrnutých veľa rôznych látok napr. 2-metoxy etanol, xylén, toluén, NMP atď z každá má podľa karty bezpečnostných údajov iné zdravotné a bezpečnostné riziká.

b. Žiadame konkretizovať aké konkrétne koncové odlučovacie zariadenia sa budú v posudzovanej prevádzke používať na spôsob zachytávanie emisií, a aká je ich účinnosť.

c. Aký spôsob merania emisií bude používaný a konkrétne miesta merania vzhľadom na možný rozptyl ZL?

d. Žiadame konkretizovať údaje o odpadoch a nebezpečných odpadoch a konkretizovať spôsob likvidácie odpadov v súlade s platnou legislatívou.

e. Žiadame konkretizovať aké bude zloženie technologických odpadových vôd a obsah NMP, ťažkých kovov, PCB a iných škodlivín vznikajúcich v rámci procesu výrobu v mieste výpustu do rieky Nitra.

f. Aká bude teplota technologickej odpadovej vody ? Aké budú dopady zvýšenej teploty vody v mieste výpustu do rieky Nitra, dopady na rieku a priľahlý ekosystém, dopady na úroveň hladiny v priľahlých mŕtvych ramenách rieky Nitra (hrozba vyschnutia) ?

4. Pri posudzovaní vplyvov na okolie boli zvolené referenčné body, ktoré nezohľadňujú priemernú častosť vetrov. Žiadame vysvetlenie.

5. Do výpočtu pre sumárny index nebezpečnosti (HI) nebol zahrnutý vplyv jemných prachových častíc PM 2,5 a fungicídnych emisií okrem VOC. Žiadame o vysvetlenie ako bol určený limit koncentrácií pre VOC, keď nebolo presne špecifikované o akú látku ide.

6. Chýba posúdenie indexu nebezpečnosti (HI) pri dlhodobom pôsobení a priemerných ročných koncentráciách znečisťujúcich látok pre každý posudzovaný referenčný bod. Pre posúdenie dlhodobého vplyvy ZL sú stanovené nižšie limity škodlivín, čo zásadne ovplyvní hodnotu sumárneho indexu nebezpečnosti (HI), viď tabuľka z oficiálnej stránky SHMU.

7. Chýba posúdenie kumulatívne a súbežne pôsobiacich vplyvov z iných činností plánovaných v priemyselnom parku a v blízkom okolí v rôznych časových horizontoch. Požadujeme vysvetlenie prečo pri posudzovaní nebol zahrnutý vplyv z prevádzky na výrobu batérií vybudovaný v 2. etape výstavby, z plánovanej prevádzky na recykláciu batérií, aj súbežne posudzovaného zámeru: ZARIADENIE NA ZHODNOCOVANIE ODPADOVÝCH PLASTOV NA DRUHOTNÚ SUROVINU, ŠURANY, umiestneného v posudzovanej lokalite.

8. Chýba posúdenie prevádzkových rizík a ich možný vplyv na územie a zdravie obyvateľov v prípade havárií, poruchy technických zariadení a iných mimoriadnych udalostí v rámci prevádzky celého priemyselného parku. Vzhľadom na rozľahlosť priemyselného areálu, používanie množstva nebezpečných vstupných materiálov, nebezpečných odpadov a rizikových technológií žiadame vypracovať dôkladnú analýzu na posúdenie prevádzkových rizík a ich možný vplyv na územie a zdravie obyvateľov.

9. Zaujíma nás ako sa bude hodnotiť vplyv škodlivých látok, u ktorých nie sú stanovené bezpečné limity, nesledujú sa v NEIS a nemáme ani metodiku na ich meranie a posudzovanie – NMVOC a VOC, NMP – rozpúšťadlá používané vo výrobných procesoch, príp. polychlórované bifenyly (PCB a PCBs) a dioxíny a iné neznáme škodlivé látky produkované pri prevádzke.

10. Požadujeme konkretizovať podľa akých legislatívnych predpisov boli stanovené limity škodlivým fungicídnych emisií.

11. Nie sú analyzované vplyvy tepelného žiarenia a iných fyzikálnych vplyvov z prevádzky.

12. Chýba analýza dopadov zvýšenia teploty v okolí v dôsledku povrchu (betón, asfalt, plech a iné) priemyselného parku.

13. Pri analýzach jednotlivých meraní chýba citlivý merateľný bod ako napr. základná škola, stredná škola, domov seniorov atď.

14. Chýba podrobná analýza pri výstupe z čističky technologických a splaškových vôd.

15. Bola použitá nevhodná metodika pri posudzovaní vplyvu pri výstupe z čističky technologických a splaškových vôd.

16. Navrhované dopravné riešenie nepojednáva o zvýšenej náročnosti dopravy pre obyvateľov obce Bánov. Nie je plánovaná okružná križovatka pri Nitrianskej osade v smere z obce Bánov na cestu I. triedy č. 64. Z dôvodu zvýšenej frekvencie dopravy výstavbou priemyselného parku bude tento výjazd z obce Bánov na cestu I. triedy č. 64 nebezpečný až nemožný.

17. Absentuje vyčíslenie koľko kubíkov ornej pôdy bude odobratej, kde bude použitá a akým spôsobom bude vedená evidencia o presune tejto pôdy.

18. Analýza hluku nebola vykonaná správne a so zlými parametrami. Pokiaľ už dnes sa prekračujú v určitých meracích bodoch a určitej dobe zákonom stanovené hodnoty hluku z aktuálnej dopravy, tak to neznamená, že hlučnosť môže prekračovať aj prevádzka v priemyselnom parku.

19. Pri analýzach hluku sa nebrala do úvahy zvýšená frekvencia dopravy (železničná a kamiónová). Častejšie prekračovanie hluku počas dňa má výrazne vyššie negatívne dopady na zdravie ľudí.

20. Pri analýzach hluku sa nebral do úvahy vplyv vetra.

21. V analýzach treba rozlišovať hodnoty hlučnosť počas výstavby a počas samotnej prevádzky.

22. Hluk z hlavnej činnosti k analýze nie je presne definovaný z akých zdrojov bude pochádzať nie len všeobecne.

23. Chýbajú prepočty kumulatívneho hluku z hlavnej činnosti a dopravnej činnosti.

24. Chýba porovnanie východiskového stavu hlučnosti so stavom hlučnosti počas prevádzky.

25. Referenčný bod pri posudzovaní stavu hlučnosti na záhrady by mal byť braný ako referenčná oblasť. Nie je vysvetlené na základe akých poznatkov je v dokumente uvedené, že v tejto oblasti ľudia nebudú prespávať. Tým sú skreslené výsledky pri posúdení limitov hluku.

26. Chýba presne definované aké konkrétne opatrenia a v akom rozsahu bude vykonané na zamedzenie hlučnosti.

27. Nie je vytvorená analýza na posúdenie vplyvu na zdravie obyvateľov pri nepretržitom hluku v predpokladaných hladinách hluku.

28. Absentuje analýza svetelného a vizuálneho smogu.

Tags:

Share:

Kategórie: