Rozdiel medzi LFP a NMC batériami v horľavosti

  • Domov
  • Rozdiel medzi LFP a NMC batériami v horľavosti
26. augusta 2024 0 Comments

Rozdiel medzi LFP a NMC batériami v

LFP batérie sú síce bezpečnejšie, ale riziko vzplanutia a horenia sa úplne vylúčiť nedá. Podľa odpovedí MH invest v pripomienkovacom konaní k zámeru ŠIP (str. 33): „Proces výroby batérií LFP využíva rovnaký pracovný postup ako pri batérie NMC . Vzhľadom na povahu receptúry batérií ide o zatiaľ jediný možný spôsob výroby pre svetových výrobcov batérií LFP“, môžeme usúdiť, že v baterkárni Šurany sa síce plánujú vyrábať LFP batérie ale kľudne sa môžu aj NMC batérie, nakoľko technológia je tá istá.

Viac o horľavosti v našej krátkej štúdii:

LFP (lithium iron phosphate) batérie sú známe svojou vysokou bezpečnosťou a stabilitou v porovnaní s inými typmi lítium-iónových batérií, ako sú napríklad NMC (nickel magnese cobalt) alebo NCA (nickel cobalt aluminium)

  1. Chemická stabilita LFP batérie majú veľmi stabilnú chemickú štruktúru. Lítium železo fosfát (LiFePO4) ako katódový materiál je tepelne a chemicky stabilný. Touto stabilitou sa rozumie, že katódový materiál sa nerozkladá pri vysokých teplotách, čo významne znižuje riziko horenia alebo výbuchu. V porovnaní s inými typmi lítium-iónových batérií, ako sú už vyššie spomínané NMC a NCA. Tento aspekt je kľúčový pre vyššiu bezpečnosť LFP batérií.

2. Nižšia tepelná citlivosť

LFP batérie majú vyššiu tepelnú stabilitu, čo znamená, že ich teplota samovznietenia je vyššia. To znamená, že LFP batérie znášajú vyššie teploty predtým, než dôjde k tepelnému úniku (thermal runaway). Tepelný únik môže nastať, keď sa batéria prehreje a spustí sa reťazová reakcia vedúca k ďalšiemu prehriatiu. Stabilná chemická štruktúra LFP batérií bráni tejto reťazovej reakcii, čím sa znižuje riziko požiaru alebo výbuchu. V prípade LFP batérií je tento jav menej pravdepodobný kvôli ich stabilnej chemickej štruktúre a nižšej tepelnej citlivosti.

3. Bezpečnostné funkcie

Moderné LFP batérie sú vybavené rôznymi bezpečnostnými funkciami. Týmito funkciami sú rôzne ochranné obvody, ktoré monitorujú napätie, prúd a teplotu batérie. Tieto ochranné obvody sú navrhnuté tak, aby zabránili prehriatiu, preťaženiu alebo prebitiu, čím ešte viac znižujú riziko samovznietenia.

Odkazy na zdroje:

https://www.grepow.com/lfp-battery-encyclopedia/what-are-the-advantages-and-disadvantages-of-lfp-battery.html

https://batteryuniversity.com/article/bu-204-how-do-lithium-batteries-work

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378775312003989

https://batteryuniversity.com/article/bu-205-types-of-lithium-ion

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7956355

Tags:

Share:

Kategórie: